Hladinové spínače a snímače jsou důležitou součástí ochrany čerpadel před poškozením. Využívají se nejen při hlídání hladin v nádržích, ve vrtech a ve studnách, kde ochrání čerpadlo před chodem na sucho. Uplatní se při hospodaření s užitkovou a dešťovou vodou, při dopouštění nádrží, pro závlahové systémy. Nabízejí nespočet variant při automatickém chodu kanalizačních čerpacích jímek odpadních vod, snižování hladiny spodní vody atd. Umožňují signalizaci provozních a havarijních stavů a ochranu majetku.
Druhy snímání:
- plovákové spínače - se stoupající a klesající hladinou se mění poloha plováku vůčí kabelu. Mikrospínač umístěný uvnitř plováku se sepne nebo vypne při dostatečném překlopení plováku.
- sledování poklesu tlaku a průtoku - tento princip používají tzv. presscontroly nebo zařízení Hydrogard, které se vkládají do potrubí. Nelze použít u vřetenových čerpadel.
- vodivostní snímání hladiny - hladiny se snímaji pomocí ponorných vodivostních elektrod. Výšky jednotlivých hladin jsou dané přesně polohou upevněných sond. Dle druhu snímače můžeme snímat několik hladin najednou. To umožňuje mnoho variant při automatickém chodu čerpacích stanic. Elektrodové snímání je velmi spolehlivé řešení pro hlídání hladiny ve vrtech a studních.
- sledování zátěže motoru (cos fí) - na základě měření účinku motoru chrání čerpadla proti přetížení a chodu na sucho. Není potřeba plováků ani sond, pro sledování je využit přívodní kabel čerpadla. Nelze použít u vřetenových čerpadel.
- tenzometrické a tlakové vodivostní sondy - kontinuální snímání výšky hladiny. Sondy jsou trvale ponořené pod hladinou čerpaného média. Používají se zejména v kanalizačních jímkách.
- ultrazvukové snímání - kontinuální snímání výšky hladiny bez kontaktu s čerpaným médiem. Není vhodné u kapalin s neklidnou nebo pěnivou hladinou